Nudisták a cserkésztábor mellett

A jádiak és a jutaiak tartanak a Várda mellé tervezett bioüzemtől

Juta

A tervezett várdai biogázüzem kapcsán tartott közös, nyílt ülést Jutában a helyi és a somogyjádi képviselő-testület. A beruházás nem nyerte el a résztvevők tetszését.

- Lepofozom ezt a hülye spanyolt! ? hallatszik a jutai faluház ajtajából. ? Nem azért jöttem, hogy ezt a makogást hallgassam. Szavazunk vagy nem szavazunk, az apja fa?t!
Az ötvenes férfi, ha kissé egyedi stílusban is, de tömören összefoglalja a jutai faluházban összegyűlt nagyjából százfős közönség véleményét. A falra szerelt vetítővásznon ekkor már vagy öt perce egy holland nyelvű, a biogáz-erőművek előnyeit ecsetelő film pereg, melyet Mark Visser, a Bio-E Kft. ügyvezetője kommentál ? kikapcsolt mikrofonnal a kezében.

Nem meglepő tehát a jórészt jutai és somogyjádi közönség reakciója: ők valóban azért gyűltek össze, hogy elmagyarázzák nekik, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a szomszédos Várda határába tervezett erőmű. Mely meglehetős indulatokat kavart a környező településeken: ezek tisztázására döntött úgy a jutai és a jádi képviselőtestület, hogy közös nyílt ülést tartanak, ahol a beruházó válaszolhat a felmerülő kérdésekre. Erre jött ez az érthetetlen nyelvű és kommentárú vetítés?

- A biomassza valójában ganyé? ? érdeklődik egy fejkendős nénike, ám a szomszédjától kapott választól - elhullott dögnek a teteme... ? csak újabb ráncok ülnek ki a homlokára.
- Vajon meddig érezhetjük még a friss, jutai levegőt? ? szimatol látványosan a levegőbe egy férfi; a közhangulat erősen erőmű-ellenes.

Pedig a fórum elején Varga András várdai polgármester mindent megpróbál, rövid ismertetőjében kiemeli települése természeti értékeit, mintegy bizonyítékaként: Várda nem ellensége önmagának, hogy egy szennyező üzemet engedélyezzen a falu határába. Sőt, éppen a gondozott kis község vonzotta ide a holland befektetőt, ám hiába tűnik komoly adunak a kezében a virágos-madárbarát település cím, ez itt senkit nem érdekel. A holland ügyvezető filmje pedig aztán végleg kiveri a biztosítékot.

- Minek jött ez ide? ? hallatszik a sorok közül -, miért nem otthon épít ilyet?
Elképzelhető, hogy a film választ adna kérdésre, ám a kommentárral egybekötve sem értik a helyiek, miről is szól a vetítés ? le a kalappal az igazgató előtt, amiért néhány év alatt megtanult valamennyire magyarul, a szakmai szöveget azonban még egy Kazinczy-díjas előadóművész is nehezen adná elő a helyiek számára érthetően?
Demény Rezsőnek sem sikerül. A kaposvári mérnök-feltaláló, a téma szakértője ugyan már ?emberibb nyelven? magyarázza a biogázüzem technológiáját, a szomszédos falvak közös érdekeit, a beruházás hasznát, ám a közhangulaton ő sem tud változtatni.

- Haszon, az lesz hát! ? kiabálja be egy svájcisapkás. - Várdának, de nem nekünk! Mi csak szagolgatjuk majd!
A mérnök erre a baktériumok szerepével és az uralkodó széliránnyal reflektálna, kevés sikerrel.
- Ezt már a széllel is közölték? ? jön a kontra, mely válasz nélkül marad. Az erőmű pártolói kifogytak az adukból?
Főként, hogy kiderül, nem is elsősorban az üzem, sokkal inkább a majdani ?fűtőanyag? szállítása a helyiek legnagyobb gondja.
Megnövekedett kamionforgalomról, több száz tonnás terhelésekről megy a vita, melynek a konklúziója mindig ugyanaz: csak dübörög majd a Rákóczi utca, kátyús lesz az út és elértéktelenednek a házak. És akkor semmi sem lesz a majdani jutai lakóparkból ? olyan lesz, mint cserkésztábor mellett a nudista strand, hallatszik az épületes hasonlat -, az ?hótziher??

- Bűz, zaj, rezgés: ezek a problémák! Nekünk nem érdekünk ez a biogázüzem! ? hangoztatja a jutai Vörös Gyula, majd felkéri Hivatal Nándorné polgármestert és a testületet, tegyenek meg mindent, hogy ne valósulhasson meg a beruházás.
A holland befektető ekkor már a fejét fogja. S hangulata tovább romlik, amikor Lőrinczné Kiss Ilona somogyjádi polgármester arra kérdez rá, hogy tényleg a Balaton felől jönnek-e a kamionok, mert az ugye Jádon növelné a forgalmat.
- Hol láthatunk ilyen üzemet itthon? ? érdeklődik valaki, s a kérdésre le is csapnak a szakértők: Dunaújvárost és a kaposvári cukorgyárat ajánlják, mint referenciát. Meg lehet nézni, szagolni, minden igaz, amit mondtak.
- Na az jó! ? hűtik le egy pillanat alatt lelkesedésüket. - A cukorgyár az k...a büdös!

Az utolsó adut is megkontrázzák

Somogyi Hírlap, 2008. 4. 17.
Meiszterics Eszter, Vas András

Hírlevél és Sajtóanyag: 

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program

Várda-Magyaregres összekötő út építése

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, Széchenyi 2020

Háziorvosi alapellátás fejlesztése Somogyjád, Várda és Alsóbogát településeken

Háziorvosi alapellátás fejlesztése Somogyjád, Várda és Alsóbogát településeken

Többfunkciós közösségi tér/szolgáltató központ létrehozása Várdán

Többfunkciós közösségi tér/szolgáltató központ létrehozása Várdán, Széchenyi 2020

Belső-Somogy értékeinek megőrzése

Belső-Somogy értékeinek megőrzése

Házi komposztálás népszerűsítése Várdán Projekt

Magyarország Megújul, Széchenyi Terv, Európai Únió