III. Önkormányzati Hírlevél - Várda, 2007.

KEDVES VÁRDIAK!

Amikor évekkel ezelőtt útjára indult a Hírlevél, nem véletlenül választottam a fenti megszólítást pl. a Kedves Olvasók helyett. Egyrészt jelezni kívántam, hogy a közreadott információk elsősorban a várdaiakhoz szólnak, várdai szemmel, a magunk szemszögéből megvilágítva a történéseket. Másrészt jelezni akartam a hovatartozásunkat illetve együvétartozásunkat is, hangsúlyozva ?várdaiságunkat?.
Erre most azért tértem ki, mert a legutóbbi Hírlevélben közreadott Lenin utcás hasonlatommal sikerült önérzetében megsértenem egy-két szomszéd település lokálpatrióta polgárát. Én csupán a döntések jövőbeni hatására, a megfontoltságra, a körültekintésre kívántam felhívni a figyelmet és nem tettem megjegyzést más települések utca neveire. Persze számolnom kellett volna azzal, hogy a Hírlevelünket a falu határán kívül is olvassák rendszeresen és nem minden megállapítás vált ki osztatlan elismerést mindenütt. A világon semmi gond ezzel, a Hírlevélben közreadott információk, hírek, következtetések hitelességéért vállalom a felelősséget és viselem a következményeket!
A témánál maradva azért még az elmúlt század húszas éveinek várdai elöljáróinak is kijár egy kalapemelés. A minden politikai szélnek ellenálló Meggyes, Hársfa, Fő stb utcák elnevezéseiért. Ezt a bölcsességet, körültekintést minden olvasó figyelmébe ajánlom!
A mai Hírlevél olvasása után Önnek is szüksége lesz minden bölcsességére, mert a körjegyzőség ügyében áprilisban dönteni szeretne a Képviselő-testület. A terveink szerint március 20-án tartunk Közmeghallgatást és az ott elhangzott kérdések tisztázása után a lakosság véleményét figyelembe véve, dönt a Képviselő-testület a csatlakozásról!
Olvassák figyelmesen a mai Hírlevelet is!

Tisztelettel:Varga András

Ismét a Körjegyzőségről

Az elmúlt év vége felé, amikorra egyértelművé vált, hogy 2008 januárjától már nem lesz tartható a Várdai Polgármesteri Hivatal önállósága ? azonnal megkezdtük az egyeztetéseket a hogyan továbbról.
A legnagyobb és legörvendetesebb eredmény, hogy minden számításba jöhető szomszéd településsel megállapodtunk a várdai ügyintézés megmaradásában!
A lakosságot érintő összes államigazgatási ügyet itt helyben, Várdán intézhetik továbbra is a jövőben! Legfeljebb a sürgős anyakönyvi ügyekben kell a körjegyzőségbe utazni, amelyhez a falubusz mindenki rendelkezésére áll! A tervek szerint a körjegyző ügyfélfogadást tart Várdán.

Juta esetében ? heti két napot
Hetes esetében ? heti egy napot
Somogyjád esetében ? heti fél, vagy egy napot

Ennek fényében felesleges a leendő körjegyzőség Várdához való távolságát mérlegelni! A körjegyzőséghez való csatlakozásunk kizárólag az államigazgatási ügyek intézésének körülményeit érintik!
Semmilyen más önkormányzati feladat jövőbeni ellátását nem befolyásolják. Sem az iskoláét, óvodáét, sem az egészségügyét, sem a település fejlesztését, üzemeltetését, semmi másét! Mindezek a Képviselő-testület munkáján múlnak. Minden marad a régiben, az eddigi formában a megszokottak szerint. Ezek után leegyszerűsítve a dolgokat, azt kell mindenkinek megértenie, hogy a körjegyzőséghez való csatlakozási döntés miről szól?

Lényegében két kérdésről:

1. Milyen felkészültségű és milyen tapasztalatokkal rendelkezik a körjegyző és mennyi időt tölt el Várdán?
2. Mennyi anyagi hasznot hoz évente Várdának a csatlakozás?
Higgyék el, a lényeg ez, ennyi és nem sokkal több! Teljesen felesleges iskoláról, az iskolás gyerekek sorsáról meg minden más-érzelmi alapokon felvetett kérdésekről egymást hergelni. Ez idáig sem voltunk tagjai a Somogyjádi Körjegyzőségnek, mégis a Jádi iskola a mi iskolánk. Egész jól megvoltunk eddig is. Ezidáig ez nem volt probléma, ezután sem lesz.
Természetesen látjuk és érzékeljük Somogyjád törekvéseit a térség központi szerepének megtartására és kiterjesztésére. Ez érthető, de ettől még nekünk Várdán kell a komfortérzetet biztosítani és növelni. Tisztában vagyunk azzal is, hogy belátható időn belül talán az egész térség közigazgatási központja Somogyjádon lehet, és akkor nem lesz mérlegelési lehetőségünk, de most még van! Annyira van, hogy anyagilag évente 3-4 millió forinttal több megtakarítást jelenthet Várdának egy Jutával vagy Hetessel történő körjegyzőségi társulás, mint ha most csatlakoznánk Jádhoz!
És ez, a mai világban egyáltalán nem mindegy. Juta esetében, évi 8 millió forint állami támogatást kapnánk új körjegyzőség létrehozására. Hetes esetében ez 2,4 millió forint, míg a Jádhoz csatlakozás nem jár több pénzzel, mert Jádon már három település alkotja a körjegyzőséget. Így valamennyi érintett polgármesterrel, illetve a testületekkel egyeztetve Jutával 6-7 millió között lenne több pénze Várdának, Hetes esetében 6 millióval, míg Somogyjáddal ez a megtakarítás évi 3 millió lenne csak! Úgy gondolom, hogy évi 3-4 millió plusz pénzből egy évi 60 milliós költségvetésű Önkormányzat nem mondhat le!

Költségvetés

Előzetesen február 14-én megtárgyalta a Képviselő-testület az Önkormányzat 2007 évi költségvetését. Derűlátásra nincs okunk. Az éves költségvetésünk közel hetvenmillió forint a forráshiány 16 millió Ft körül várható. Így elengedhetetlenül szükséges, hogy ismételten a korábbi évekhez hasonló nagyságrendű, 10-15 milliós kiegészítő pályázati támogatást sikerüljön elnyernünk. Ellenkező esetben borul a költségvetésünk, és egy új, megszorításokat tartalmazó költségvetést kell menetközben készíteni.
Itt van az a felelősség amelyről a körjegyzőségnél beszéltem! Ha pótköltségvetést kell készíteni, akkor az önként vállalt feladatokat kell elhagynunk, illetve a szociális kiadásokat visszafogni. Magyarul, ha nagyvonalúan lemondunk az évi plusz 3-3,5 millió forintról, ami a jutai és a hetesi csatlakozással Várdán maradhatna, akkor a diákok, a gyerekek, a nyugdíjasok támogatását, a falunapot, a főiskolások ösztöndíját, a baby kötvényt, a segélyeket stb. veszélyeztetjük. A tervezett kiadásunk ugyanis ezen a költséghelyen 3,5 millió forint.
Ez az igazi tétje a mostani csatlakozási döntésnek! Távlatokban szinte biztos, hogy Somogyjád lesz a körzetközpont, ugyanis az elmúlt napokban a Kaposvári Kistérségen belül létrejöttek az Integrált Oktatási Intézmények és kijelölték a székhelyeket. Az Integráció az uniós pályázati források megszerzésének feltétele. Csak olyan oktatási intézmény reménykedhet pályázati pénzben, amelyik integrálódott. Az integrált intézmény feltétele, hogy legalább 5 intézmény, 8 település és minimum 500 fő tartozzon hozzá /bölcsőde, óvoda 1-8 évfolyamos iskola/.
Kadarkút, Igal, Nagybajom, Kaposmérő, Taszár mellett a somogyjádi lett az egyik integrált intézmény. /14 település 838 fős gyereklétszám/ Ez az integráció már előrevetíti egy belátható időn belüli esetleges közigazgatási integráció meglépését is. Amennyiben ez bekövetkezik, nem kell a döntést ennyire megvitatnunk, ismét Jádon lesz a Hivatal, a közigazgatási ügyintézés! Addig azonban mi dönthetünk.
Tisztelettel kérek, minden felelősen gondolkodó várdai polgárt, hogy álláspontját a fenti tények alapján ésszerűen, és ne érzelmi alapon alakítsa ki!

Fejlesztésekről

Minden település teljes erejével az uniós pénzek megszerzéséért dolgozik. Az uniós támogatások feltétele az előzetes fejlesztések, a projektek regisztrálása, illetve a kistérségi cselekvési tervben való szerepeltetés.

A térségi tervbe az alábbi várdai fejlesztési elképzelések épültek be /elfogadva február 20-án a Kistérségi ülésen/:
- Hetes ? Csombárd ? Várda ? Magyaregres ?S-aszaló - Fonó településeken ivóvízminőség javítási program megvalósítása.
- Termálvíz kincsre épülő Wellnes szálloda és üdülőfalu építése Várdán. Közösen magánbefektetőkkel
- Hetes ? Csombárd ? Várda Turisztikai projekt. ? Szász hagyaték nyilvánossá tételének megteremtése.
- Hetes - Várda összekötő út aszfaltozása
- Magyaregres - Várda összekötő út aszfaltozása.
- Kaposvár-Balaton közti kerékpárút várdai leágazásának megépítése.
- Építési telkek kialakítása, ifjúsági lakótelep létesítése.
- Falusi /erdei/ iskola kialakítása a faluházból.
- Korszerű faluközpont kialakítása a COOP Bolt előtt. Buszváróöblök, biztonságos buszforduló, buszvárók kialakítása.
- Csatlakozás a Kistérségi temetők, sírkertek megújítási programjához, illetve a közterületi játszóterek programhoz, kapcsolódva játszóterek megújítása. /Kistérségi közös program/
Természetesen a cselekvési programba településenként több program is bekerült. Összesen 341db projekt 81 milliárd forint értékben. Az uniótól várható 8 ezer milliárd forintból valószínű, hogy álmodjuk csak, hogy ennyi pénz a Kaposvári Kistérségbe kerülhet.
További egyeztetések, pontosítások következnek és április 15-ig áll össze az a cselekvési terv, amely közelíthet a megvalósításhoz. Az uniós pénzek megérkezése nélkül is látunk esélyt a Wellnes-szálloda megvalósítására, annak ellenére, hogy mindkét érdeklődő magánbefektető számít az uniós támogatásokra. Egy spanyol befektetői csoport is érkezik hamarosan Várdára és a termálvíz hasznosításáról is tárgyalunk. Bizonyára hallottak arról, hogy spanyolok 4-5 városi börtönt vásárolnak fel és alakítják át négy ötcsillagos szállodákká. A cégcsoporthoz tartozó egyik vállalat képviselőinek ajánlottunk egy falumegújítási programot, amely felkeltette érdeklődésüket.
Az uniós pénzek nélkül is megújul az idén a Meggyes utcai járda, és május 31-ig helyreállítja a Szabadics Kft. a Meggyes utcát.

Erre a cég kötelezettségvállalási nyilatkozatot tett az elmúlt év őszén.
A posta felújítására a pénz rendelkezésre áll. Valószínű áprilisban kezdődnek a munkálatok.
- Szeretnénk kicserélni a falubuszt. Várjuk a pályázati kiírást. A buszunk megérett a cserére.
- Megújul az újtelepi játszótér és megkezdjük a buszvárók cseréjét. Folytatjuk a belterületi vízelvezetést és új rendezési tervet készítünk Várdának.
- Tavasszal rendbe tesszük a dűlőutakat is. Készülnek a tervek a Faluház megújítására, és tovább fejlesztjük a temetőt. A régi ravatalozó helyén urnafal épül és egy lélekharang is kerül a temetőbe. Úgy gondolom, Várda minden nehézség ellenére továbbra is megőrzi dinamizmusát!

Üres ingatlanok

Gondolom többeket meglepett az üresen álló és eladásra váró várdai ingatlanok magas száma. A felméréssel egy eredményt biztosan lértünk. A KVG munkatársaival ismételten felmértük az ingatlanokat, végigjártuk a falut. A korábbi 180 ingatlannal szemben, az idén 162 ingatlan után kell fizetnünk a heti egyszeri szemétszállítást. Az így megtakarított 300.000,-Ft - képezheti a virágosítás anyagi alapját. Ez talált pénz, pontosabban egy megmentett összeg amelyet másra fordíthatunk.
Tájékoztatjuk a lakosságot, hogy léptünk az üresen álló ingatlanok értékesítése ügyében. Meggyőződésünk, hogy az ingatlanokat a reálisnál magasabb ár miatt nem lehet értékesíteni. Ezért a Képviselő-testület 2008 január 1-től építményadó kivetését határozta el, azokra az ingatlanokra amelyek lakatlanok, illetve az ingatlan tulajdonosa nem az állandó lakcíme alapján használja. A rendelet szerint ezek után az ingatlanok után 2008-tól 900Ft/m2 adót kell fizetni. A kilátásba helyezett 80-90.000 forintos éves adó, reméljük, kellően ösztönző lesz a reális vételár kialakításához.
A kommunális adóhoz sárga csekket küldtünk ki Önöknek. Úgy gondoltuk így egyszerűbb és a pénz egyből a számlánkra kerül. A következő fél évre szóló csekkeket már kitöltve kapják kézhez, hogy a kitöltéssel se kelljen bajlódniuk.

Emelkedik a gépjármű adó is!

A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. Tv. alapján 2007. január 1-tôl megváltozott a személyszállító gépjárművek adójának alapja és mértéke.
Fenti törvény alapján megszűnt a környezetvédelmi adókedvezmény, a súlyos mozgáskorlátozottak szállítására vonatkozó adómentesség, kivéve, ha a súlyos mozgáskorlátozott az adó alany /üzembentartó illetve tulajdonos/.
Az adó alapja személyszállító gépjármű esetén a gépjárműnek a hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye, kilowattban kifejezve.
Az adó mértéke a személyszállító gépjármű adóalapja után:
-a gyártási évben és az azt követő 3 naptári évben 300 Ft/kilowatt,
-a gyártási évet követő 4-7. naptári évben 260 Ft/kilowatt,
-a gyártási évet követő 8-11. naptári évben 200 Ft/kilowatt,
-a gyártási évet követő 12-15. naptári évben 160 Ft/kilowatt,
-a gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 120 Ft/kilowatt.
Ez az új számítási mód, elsősorban a fiatal gépjárművek adóját jelentős mértékben megnöveli!

Polgárőrségről

A sajtóban sajnos nem pontosan jelent meg a múltkori sikeres elfogás története. A trükkös tolvajokat üldöző rendőröknek hathatós segítséget adtak a várdai lakosok, polgárőrök, akik csatárláncban járták Kis-Abért és az István domb környékét, üldözve a tolvajokat.
Külön elismerés és köszönet Bek József, Tóth György, Ugrósdy Péter, Ladovics János, Lakatos Árpád, Bank Antal, Müller Ádám, Dencsik István, Géczi Dávid, Mogyorósi Róbert polgárőröknek, Krammer Jánosnak, Nagy Szabolcsnak, Péter Zoltánnak és minden várdai lakosnak, akik valamilyen formában segítették az üldözést. A három betörőt végül a bodrogi buszon ismerte fel a buszsofőr polgárőr, ahova az éjszaka folyamán Jádon át menekültek. Az elfogás a bodrogiak, az üldözés, a hajtóvadászat a rendőrök, a várdai, a somogyjádi polgárőrök és lakosok érdeme! Gratulálunk!
További éberségre kérjük Önöket. Idegen, gyanús autó rendszámát minden esetben írják fel és jelezzék a Hivatalban vagy a rendőröknek. Legyenek éberek!

Házi segítségnyújtás

Bővült a szociális ellátórendszer Várdán. Február 1-től Somogysárddal és Jutával együtt a somogyjádi alapszolgáltatási központ szakmai irányításával, házi segítségnyújtási szolgáltatás indult községünkben. A házi segítségnyújtó, az egyedülálló idős embereknek segít a háztartásukban a napi feladatok, illetve a mentális problémáik megoldásában. A feladatok ellátásával a Képviselő-testület Havasi Gyulánét bízta meg, aki tíz egyedülálló, idős lakótársunk, ügyes-bajos dolgainak megoldásában folyamatosan segít.

Közmunka

Havasi Gyuláné közhasznú munkásból került át új munkaterületre. A február 28-ig meglévő szerződéséből visszalévő egy hónapot a Munkaügyi Központ engedélyével betölthettük. Így Fazekas Norbert került alkalmazásra február 28-ig.
Nincs még döntés az új munkavállalók státuszáról, így jelenleg nem tudjuk, hogy márciustól hány közmunkást vehetünk fel.

Figyelem!

A Vöröskereszt városi szervezete az Önkormányzat és az aktív véradó várdai polgárok támogatásával véradást szervez Várdán a Faluházban. 2007 március 1-én csütörtökön du. 15 és 18 óra között várják a véradókat, a segítőkész embereket. A véradás akkor lesz sikeres, ha legalább 25 fő véradó hajlandó segíteni és ad vért! Előzetes becslések alapján, bízunk ennyi ember önkéntes segítségében! Várjuk a véradókat!

Március 10-én szombaton egy napos kirándulást szervezünk Budapestre. Megtekinthető lesz a Van Gogh Budapesten kiállítás, illetve lesz lehetőség az Állatkert, vagy a Vidámpark látogatására is.
Hazafelé séta a Budai Várban idegenvezetővel. Az út ára 1500Ft/fő, belépőjegyek nélkül. Részleteket a szerdán megjelenő újabb Hírlevélben olvashatnak! A jelentkezéseket mától fogadjuk.

Hírlevél és Sajtóanyag: 

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program

Várda-Magyaregres összekötő út építése

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése

Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése, Széchenyi 2020

Háziorvosi alapellátás fejlesztése Somogyjád, Várda és Alsóbogát településeken

Háziorvosi alapellátás fejlesztése Somogyjád, Várda és Alsóbogát településeken

Többfunkciós közösségi tér/szolgáltató központ létrehozása Várdán

Többfunkciós közösségi tér/szolgáltató központ létrehozása Várdán, Széchenyi 2020

Belső-Somogy értékeinek megőrzése

Belső-Somogy értékeinek megőrzése

Házi komposztálás népszerűsítése Várdán Projekt

Magyarország Megújul, Széchenyi Terv, Európai Únió